wtorek, 30 listopada 2021

Rozmoczy się wszystko, rozpłynie?

 

Należy okryć róże. Czekałam do ostatniej chwili, przeczuwając, że taka złożona operacja wyłoni na balkonowy widok wrodzoną slapstikowość moich codziennych i niecodziennych zatrudnień (przycięłam sobie kiedyś głowę ciężkimi drzwiami w Teatrze na Woli, sama nie wiem, jak; ślady nosiłam jakiś czas, mniej spektakularnych akcji nie zliczę). No więc róże. Swego czasu obejrzałam filmiki instruktażowe i przeczytałam parę opisów – wybrałam taką wersję, która wydała mi się wykonalna na balkonie. Styropian, kartony, materiały izolacyjne gromadziłam od jakiegoś czasu.

Jako że w ostatnich tygodniach, miesiącach nawet, zanurzona jestem w pracy jak maszyna nadążna w pogoni za Arrhodesem, to zanim zrobię sobie pierwsza przerwę, to już zmierzcha, a potem to już jest trzeciaaa w nocy, a zanim się zbiorę do zasypiania, jest znowu rano – fakt, że tak czy siak ciemno. Uparłam się zatem jakoś przedwczoraj, złapać chwilę jasności.

Więc najpierw – ustawić ciężkie donice na podkładkach ze styropianu. Najlepiej żeby to były płaskie kawałki. Nie – najpierw znajdujmy nóż do papieru. No to chociaż nożyczki. No to chociaż takie do paznokci. Ostatecznie może być nożyk kuchenny z piłą. Właściwie to dlaczego nie można by wyrównać styropianu, odrywając nierówności palcami, wyskubując paznokciami (zębami – jednak nie!).  Dlaczego w trakcie operacji skubania pokrywam się cała małymi białymi kuleczkami, które widać zaopatrzone są jakiś elektryczny potencjał (i wyczuwają go we mnie), bo nie chcą się odkleić? Ale to nieistotne, doniczki stoją w końcu na podkładkach, tylko jedna niebezpiecznie się przechyla.

Potem kartony. Oczywiście, zanim wdrożę sekwencję czynności, jakiś czas obracam się, potykam, zaglądam, napoczynam jakiś ruch i zawracam. Dlatego w końcu znajduję nóż do papieru – leży wciśnięty między drzwi szafy przesuwnej w przedpokoju i stos paczek z „Czynnościami i rytuałami” (jedna z niedawno wydanych książek). Mogę ciąć, tnę, bez ofiar. Obstawiam donice murem obronnym z papieru, który nie chce stać, przewraca się, na zmianę, jak jedno schwytam, drugie ucieka. Staram się obwieść wszystko sznurkiem i zawiązać (sznurek opada). Znajduję taśmę klejącą i lepię. Oblepiam.

Za którymś oderwaniem kawałka tracę początek (taśmy). I potem już nie mogę znaleźć. Skubię taśmę paznokciami, ale ona, skubana, jednolicie gładka. Zdesperowana skubię mocniej, aż uzyskuję złudzenie NOWEGO POCZĄTKU. Niestety, za każdym razem to tylko klinik, włókienko, ukosik, ścieżeczka w nicość. Takim wąsikiem też można coś przykleić, więc robię miejscowe przylepki sznurka do kartonu, żeby nie obwisał. Potem nacinam taśmę nożykiem, ostre cięcie, głębsze, odcięcie od tych wszystkich nieśmiałych prób, które były tylko powielaniem starych schematów – teraz już musi się udać. Siedzę potem i przez pół godziny obrywam kolejne, tak dobrze zapowiadające się solidne FRAGMENTY. Kiedy już, wysławszy w przestrzeń mnóstwo złych słów, opadam mentalnie, kiedy już taśma zaczęła straszyć smutnym końcem – udało się. Owijam konstrukcję, oklejam.

Przyklejam się.

Potem już tylko wypełnić konstrukcję materiałem izolującym (folia bębelkowa i cięta tektura), potem jeszcze rozpiąć nad tym wszystkim rodzaj dachu z folii (przed deszczem). Nie było to proste, o nie, o nie. Powiem tylko, że taśmą nie da się niczego przylepić do zewnętrznego tynku w rodzaju drobnego baranka. Więc przyklejam do szyby.

Potem jeszcze tylko pozbierać śmieci jak po wielkim remoncie. Wbić sobie nożyczki do paznokci w duży palec, nadeptując na nie (znajdując je – przy tym).

Godzinę po zakończeniu akcji zaczął padać deszcz i pada z małymi przerwami do tej pory. Owszem, daszek od góry chroni mój obronny gród różany, ale woda nie przestaje płynąć do kartonów dołem. Nasiąkają. Wzniesienie wału przeciwpowodziowego nic nie dało. Czy wszystko się rozmoczy i rozpłynie?



10 komentarzy:

  1. Aniu, jak to wszystko pięknie opisałaś! Taka proza życia, a taka trzymająca w napięciu opowieść! Razem z Tobą męczyłam się z tą taśmą klejącą. Dobrze znam to gubienie początku i próby cięć, coraz głębszych. Wierzę, że róże przetrwają i za rok znów będą Ci pięknie kwitnąć! Wszak jesteś różaną czarodziejką. Serdeczności! :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam taką nadzieję - na razie ciągle pada. Dziwna jest ta pogoda.

      Usuń
  2. Świetnie się czyta! moja wyobraźnia nie miała kłopotów, żeby proceder sobie odtworzyć, na dodatek na tyle Cię znam, że widzę Ciebie w czasie tej całej operacji.
    Kłopoty z taśmą wszystkim pewnie są nieobce, róże na pewno przeżyją a mam wrażenie, ze wróżysz arktyczne temperatury, ja się cieszę, bo jak już ma być zima to niech będzie ZIMA!
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grazyno - ma wrodzoną zręczność i czar ;) Nie wiem, jak z temperaturami, ale nawet -10 to na balkonie może być za duzy mróz dla róż. W glebie mogą znosic o wiele więcej. No, zobaczymy.

      Usuń
  3. Co zmokło to wyschnie.
    Nieźle się bawiłam, czytając. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyschłoby może, gdyby przestało padać, ale jakoś nie chce, pada już trzeci dzień praktycznie bez przerwy. To wszystko raczej rozpłynie się albo zgnije. Pewnie będę musiała rozebrać te konstrukcję, zwłaszcza że jednak folia odlepiła sie od okna. Zabezpieczyłam jakoś, ale już dwa razy zrobiło się w niej wklęśnięcie do wewnątrz konstrukcji i tam na folii woda zbierała się jak w misce. Wylałam ją jakoś (oblewając sobie całe nogi przy okazji). Teraz przystawiłam czymś ciężkim, oby już nie wklęsało. Takie gry i zabawy:)

      Usuń
  4. Ten kawałek o skubaniu taśmy to miszczostwo świata;))
    Mój opis zawierałby wiele epitetów...
    Troskliwy ten domek dla róż,tylko nie wiem czy dotrwa do wiosny...zbieraj Aniu kartony...;)
    Miłego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam wrażenie, że to jakby metaforyczny obraz mojego życia :)
      Domek pewnie nie dotrwa - rozpatruję rozbiórkę i owinięcie doniczek grubo włókniną.

      Usuń
  5. Wspaniale opisałaś tworzenie różanego grodu.
    Serdeczne pozdrowienia
    Dorota

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, staram się nadać jakiś sens moim niezgrabnym ruchom :)
      Pozdrawiam też.

      Usuń